Bobolin to ciche agroletnisko, położone nad morzem, pomiędzy miejscowościami Dąbki i Darłowo. Bliskość morza, okoliczne sosnowe lasy, czyste środowisko sprawiają, iż tutejszy mikroklimat dobrze wpływa na górne drogi oddechowe.

Bobolin objęty jest strefą ochrony uzdrowiskowej uzdrowiska Dąbki. Plaża w Bobolinie należy do najczystszych i najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. Cisza, spokój i piękna przyroda sprawiają, że można tu naprawdę wypocząć. Około 5 km od Bobolina znajduje się Darłowo – zabytkowe miasto nadmorskie, położone u ujścia rzeki Wieprzy do morza. Warto tam obejrzeć średniowieczny Zamek oraz port położony w nadmorskiej dzielnicy Darłowa – Darłówku.

Plaża w Bobolinie

Bobolin oddalony o około 1 km na południowy wschód od brzegu morskiego. Plaża w Bobolinie to jedna z najczystszych i najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. Tutejsza szeroka i piaszczysta plaża nawet w szczycie sezonu nie jest zatłoczona. To sprawia, że doceniają ją turyści spragnieni prawdziwego wypoczynku, ciszy i spokoju. Unikalnego klimatu dodają plaży pozostałości po bunkrach z II Wojny Światowej.

 

Bunkry w Bobolinie

Bunkry w Bobolinie – owiane tajemnicą budowle, pozostałość po II Wojnie Światowej. Położone wzdłuż wybrzeża, pomiędzy miejscowościami Bobolin a Darłówko, większość z nich położona jest na terenie dzisiejszej jednostki wojskowej.

 

Ścieżki rowerowe, szlaki rowerowe

Ścieżka rowerowa Dąbki – Dąbkowice – długość 5,5 km, przebiega wśród lasu nadmorskiego, wzdłuż brzegu jeziora Bukowo.

 

Szlaki turystyczne

  • Koszaliński Szlak Nadmorski (czerwony) – przez gminę przebiega część szlaku o długości ok. 30 km od Dąbkowic przez Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Darłówko do Wicia.
  • Szlak Rezerwatów (niebieski) – przez gminę przebiega część szlaku o długości około 15 km od Darłówka przez Darłowo, Zakrzewo Dolne, Zielnowo i Kowalewice. Na trasie rezerwatu Pomniki przyrody, zamki w Darłowie i Kręgu.
  • Szlak Wiatraków (zielony) rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich, biegnie przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań, a kończy się w Wiciu, łącząc się z czerwonym Szlakiem Nadmorskim – długość 13 km. Na trasie liczne zabytki, widoki na panoramę nadmorską, największy w Polsce park elektrowni wiatrowych.
  • Szlak Zabytków Średniowiecza (czarny) rozpoczyna się w Darłowie i biegnie przez: Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo, Dąbki. Na trasie: Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, grodziska i zabytki budownictwa wiejskiego. Długość 104 km – polecany turystom zmotoryzowanym lub rowerzystom.

 

Uzdrowisko

Bobolin objęty jest strefą ochrony uzdrowiskowej „B” Dąbki. W 2007 roku, Rozporządzeniem Rady Ministrów (z dnia 28 września 2007r w sprawie nadania statusu uzdrowiska miejscowości Dąbki) został nadany Dąbkom status uzdrowiska.  Granice obszaru uzdrowiska Dąbki objęły sołectwa: Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie i Porzecze. 

Plaża:

Plaża w Bobolinie należy do najczystszych i najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. Cisza, spokój i piękna przyroda sprawiają, że można tu naprawdę wypocząć. Bobolin zaprasza nad Morze Bałtyckie!

 

Zamek – Muzeum Książąt Pomorskich

Tę reprezentacyjną budowlę wzniósł Bogusław V w II połowie XIV wieku. Zamek został zbudowany w ciągu 20 lat i był na tyle okazały, że otrzymał szacowna nazwę Zamku Książąt Pomorskich.

W Muzeum..

W Muzeum turyści mogą zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, w sali rycerskiej znajduje się ekspozycja sztuki sakralnej, znalazło się również miejsce dla sztuki współczesnych artystów. Należy pamiętać, by nie zwracać uwagi jedynie na eksponaty. Sam zamek stanowi nieoceniony zabytek, a odrestaurowane pomieszczenia mogą przenieść nas w klimat wieków średnich.

 

Latarnia Morska w Darłowie

Latarnię morską wybudowano przy ujściu rzeki Wieprzy, tuż obok wejścia do portu we Wschodnim Darłówku. Obecnia wysokość wieży latarni to 22 metry. Na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący statkom drogę. Latarnia została zbudowana w XIX wieku razem z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wówczas sporo niższa i dopiero kolejne przebudowy uczyniły z niej pełnoprawną latarnię. Obecny jej stan jest taki sam jak w 1927 roku, kiedy to miał miejsce ostatni remont budynku.

Godziny zwiedzania:

  • od 10.00 do 17.00
  • w sezonie po 15.06 od 10.00 do zachodu słońca.

 

Tramwaj wodny

Tramwaj wodny kursuje w kanale Wieprzy, pomiędzy mostem rozsuwanym w Darłówku a centrum Darłowa. Taka wyprawa tramwajem wodnym jest doskonałą okazją do przyjrzenia się całemu pasowi portu morskiego. Czas takiego rejsu wynosi około 20 minut. 

Tramwaje wodne Tristan i Izolda

  • Przystań – Darłówko Wschodnie (obok mostu rozsuwanego)
  • Przystań – Darłowo, ul. Kowalska 17
  • Rejsy codzienne w godzinach od 9:45

Tramwaj wodny Księżna Zofia

  • Przystanek – Darłówko Wschodnie (obok mostu rozsuwanego)
  • Przystanek – Darłowo, ul. Kowalska 17

Źródło: https://www.bobolin.pl/